PORADY

Lekarz Dietetyk

Problemy z katarem

Najczęstszą przyczyną katarów jest infekcja wirusowa, jeśli jednak po paru dniach wydzielina z nosa zmieni kolor i z wodnistej stanie się żółtozielonkawa i gęsta, to prawdopodobnie już rozwinęła się infekcja bakteryjna. Spływanie wydzieliny z nosogardła jest wtedy przyczyną kaszlu z odkrztuszaniem czyli tzw. mokrego kaszlu. Jeśli przeciągający się katar dotyczy dziecka to może się to szybko zakończyć zapaleniem ucha środkowego z silnym bólem ucha, gorączką, rozdrażnieniem i brakiem apetytu. Powodem takiego stanu jest trochę odmienna niż u dorosłych anatomia dziecięcego ucha. U dzieci przestrzeń łącząca ucho z nosem i gardłem (tzw. trąbka słuchowa) jest krótsza i szersza oraz ułożona bardziej poziomo. Z tego powodu infekcje górnych dróg oddechowych szybko przenoszą się do uszu. Od kataru również najczęściej zaczyna się zapalenie zatok. Katar sprawia, że następuje obrzęk śluzówki w nosie i zamykanie naturalnych ujść zatok. Bakterie zaczynają się wtedy szybciej namnażać w zatokach. Przyczyną kataru może być również alergia. Jeśli wodnisty katar występuje przez cały rok lub sezonowo i jeśli towarzyszą mu takie objawy jak blokada nosa, kichanie, swędzenie oczu to prawdopodobnie jest to katar alergiczny. Kluczem do rozwiązania zagadki będzie wtedy wykonanie testów alergicznych i wykluczenie alergenu z otoczenia.

zatoki

Chore zatoki

Ból głowy nad oczami i w skroniach, nasilający się przy pochylaniu głowy, blokada nosa, wydzielina z nosa i spływanie wydzieliny z nosogardła to typowe objawy zapalenia zatok, które jeśli często nawracają, stanowią poważny problem zdrowotny. W ostatnich latach obserwuje się ogromny postęp w diagnostyce i leczeniu zapalenia zatok. Częstym badaniem w diagnostyce jest już nie tylko zdjęcie radiologiczne zatok ale również TK czyli tomografia komputerowa, która nie tylko ocenia czy w zatokach występują takie zmiany jak np. przerost błony śluzowej, polipy, torbiele, ale jest w stanie dać odpowiedź na bardzo ważne pytanie – czy drożne są ujścia zatok czyli tzw. kompleksy ujściowo-przewodowe.
Najczęściej leczenie zatok to leczenie farmakologiczne (antybiotyki, sterydy donosowe w formie aerozoli, leki rozrzedzające wydzielinę, płukanie jam nosa roztworem soli fizjologicznej).
Przy dużych zmianach w zatokach widocznych w TK należy jednak podjąć decyzję co do ewentualnej operacji zatok nazywanej FESS czyli funkcjonalnej endoskopowej operacji zatok.

Chirurg naczyniowy

Migdałki: usuwać czy nie usuwać?

Zdecydować się na wycinanie migdałków (zwłaszcza migdałka gardłowego czyli tzw. trzeciego migdałka) czy nie? Takie pytanie zadają sobie szczególnie rodzice dzieci często chorujących na anginy lub mających częste zapalenia uszu. Odpowiedź jednak nie zawsze jest jednoznaczna.
Jeśli migdałki podniebienne przerastają, stają się wtedy mechaniczną przeszkodą w gardle, która może utrudniać dziecku połykanie. Jeśli przerasta migdałek gardłowy, to nie tylko jest utrudnione oddychanie przez nos (dziecko często ma otwartą buzię, chrapie w nocy) ale również może dojść do zatkania przez migdałek trąbki słuchowej. Jeśli taki stan będzie się długo utrzymywał w uchu zaczyna gromadzić się płyn. Rodzice zauważają, że dziecko zaczyna gorzej słyszeć i częściej choruje na zapalenia ucha środkowego. Jeśli leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów należy jednak rozważyć leczenie operacyjne.

niedosluch

Niedosłuch u dzieci

Wczesne wykrycie niedosłuchu u dzieci jest szczególnie ważne ze względu na kształtowanie się mowy dziecka, które jest najintensywniejsze między 2 i 3 rokiem życia.
Jeśli dziecko niedosłyszy bo często choruje na zapalenia ucha środkowego to istnieje prawdopodobieństwo ,że w jego uchu środkowym nagromadził się płyn.Stan taki nazywany jest wysiękowym zapaleniem ucha środkowego.Wykonuje się wtedy badanie uszu , które nazywa się tympanometrią czyli badaniem ciśnienia w uchu środkowym.Badanie trwa kilka sekund i jest niebolesne a wynik otrzymujemy w postaci charakterystycznej krzywej, dzięki której mamy informację o ewentualnym zaleganiu płynu w uchu środkowym. Wysiękowe zapalenie ucha środkowego początkowo leczy się farmakologicznie a postępy w leczeniu sprawdza się systematycznie właśnie za pomocą tympanometrii. Jeśli jednak pomimo leczenia płyn nadal zalega,należy rozważyć założenie drenów wentylacyjnych do błony bębenkowej i/lub usunięcie przerośniętego migdałka gardłowego.

przegroda

Skrzywiona przegroda: operować czy nie?

Skrzywienie przegrody nosa jest dosyć powszechną deformacją, często (ale nie tylko) wynikającą z przebytego urazu. Najważniejszym objawem są problemy z oddychaniem przez nos.
Często skrzywienie przegrody sprzyja rozwojowi zapalenia zatok, nawracaniu infekcji ucha środkowego i gardła.
Przed podjęciem decyzji ważna jest również ocena stanu małżowin nosowych i wykluczenie obecności polipów nosa. W ocenie drożności nosa przed planowanym zabiegiem pomocną rolę odgrywa endoskopia czyli oglądanie nosa „od wewnątrz”.